Turbo dieselit myyntiluokkaan?

Aloittaja Lehmärace, 26.12.13 - klo:00:25

« edellinen - seuraava »

Lehmärace

Moro.

Tulipa tässä mieleen että oisko mahdollista saada turboD autoja myyntiluokkaan? Eikö näin tulisi uusia autoja luokkiin edullisesti?

Ite ainaki mielellää ostas 190d mesen ja holsetti kylkee, edukas n,200hp auto, kuin että ostaa 2.3 volvon ja tekee siihe kannen, nokan ja tuplat..
Mitä mieltä muut?

waz2010

Mielenkiintoinen idatus, saanekko kannatusta? Itseäni houkuttaisi ajatus, mutta .. tuleeko lajistamme vähemmän katsojaystävällistä jos radalla möyrästää vaikka kuusi TD autoa joiden punput on säädetty tuottamaan ..voimasavua.. ei taida seuraavastkaan lähdöstä nähdä mitään. Mutta kuten sanoin, itseäni ajatus kiehtoo.

Lehmärace

Itekki tuota savu "ongelmaa" tuumailin, mutta luulisin et se ei olis ongelma siinä, ehkä.. Mielestäni kannattas kokeilla ainakin jollain tasolla.
Ite voisin pilottihankkeena vaikka eka TD auton johki kisaan tehä.  :)

Jürgen

Ahdetut moottorit ovat sallittu super-luokassa, sinne siis...
Kuljettaja S48

Lehmärace

En puhunut 20 tuhannen merceedeksestä. Eikö se ois kiva saada uusia autoja myyntipuolellekki halavallla?

Jürgen

Sillä merssulla saa ajaa myyntiluokassa ilman turboa nyttenkin...
Kuljettaja S48

jone y

taitaa kuskille tulla hiki kun pukaa 200 diesel meaellä ;D

Lehmärace

Silläpä sitä turboa aattelinki ku on nii huono kunto ukolla :) nykypäivänä ku tuo kilpailu kykysen pensiiniauton rakennus o jonniverra kalliimpaa ku esim tuo mese.. Mut eipä taida muita kiinostaa uudistus.

Lehmärace

Se on mukava että pyydetään ehdotuksia ja sit ne otetaan näin lämmöllä vastaaan.

Walley

Nyt on jo pakko kommentoida. Kun pyydetään ehdotuksia, niin ne käsitelläänkin ehdotuksina, eikä niin että kaikki ehdotukset johtaa "tuotantoon". Negatiivisuus taitaa kuitenkin ko. asiassa kohdata suurimmalla osalla harrastajia. Sääntökokous oli juuri ja seuraava sääntökokus on todennäköisesti ensi joulukuussa, johon voi tulla toiveita esittämään esim turbo dieseleiden sallimisesta myynti luokissa.

Otin kantaa tähän sen takia kärkkäästi kun henkilökohtaisesti ärsyttää kun vuosien saatossa kitistään että kaikki uusi teilataan heti. Ei niitä todellakaan teilata, mutta usein ne ehdotukset ei vaan ole toteuttamis kelpoisia syystä tai toisesta.

Mici

Tällähän niitä kuluja pidetään kurissa, seuraavaksi varmaan alettais sitten valittamaan että myyntihintaa pitää nostaa kun turbo maksaa enemmän kuin auto. Tosin saattas myyntiluokasta tälleen saada edullisia varaosia superiin. :P
Ehkä ajan ehkä en

Lehmärace

Joo ehottomasti billetti ahinta näihin aattelin  8)

Juha Ratilainen


Seuraavaksi voi sitten bensa-urpot sallia kanssa, mikx turhaan td_tä päästää ainoastaan sinne  :D Sittenhän toi Superi alkaa jäädäkin turhaksi.
Ja oikeesti löytyy noita tehokkaita halpoja vehkeitä ihan ilman urpoakin ;)
Team Hardcore Heinola
SöPö V154

hateracing

.....ja sen jälkeen omat luokat etanoli-maakaasu- ja häkäpönttö autolle..........alkaa mennä jo näilläkin säännöillä tuo alkuperäinen ajatus "jokkiksen" korvaavaksi halvaksi auto harrastus vaihtoehdoksi mahdottomaksi.   

Kyllä oli mukava ajella n. 10 vuotta sitten ku ihan tavallisellakin autolla pärjäs kisoissa... nyt on moottorit vaihdettu toisista autoista ja..... koko ajatus lähteny ns. lapasesta.

Ei auta ku odotella uutta "SHEIKKIÄ" joka järjestäis IHAN OIKEITA ns. JOKAMIEHENLUOKAN  kilpailuja..... niin ku ne aikoinaan oli AKK:n ja Sheikin järjestämissä kilpailuissa.......


.....10 vuotta itse kilpaillut ja 2 junnua saatu " koukkuun " ko lajiin......  ;D

Lehmärace

Edelleen ihmettelen miks se turbod on kallis.? Ehkä teen niitä ite liian pienellä rahalla näköjään  :P Kiitos ja anteeks ehotuksesta  ;D