huohotinsäiliö

Aloittaja makeisteknikko, 26.01.10 - klo:09:14

« edellinen - seuraava »

makeisteknikko

taasen ku toinen väittää toista ja toine......(jatkumo)

-1 pitääkö sen huohotinsäiliön olla sen kokonen et jos neppaa pirssin katollee ni öljyt mahtuu valumaan sihen huohotinsäiliöön? eli 
    palttiaralla4-5l!? (näin meitä ohjeistettiin) vai riittääkö esim tälläne joka on 2l tilavuudeltaan? http://www.amwdynoservice.com/data/storage/attachments/b3df48d17adfd817c90aa3a539ce0906.jpg

-2 mites sitte tää perinteine limppari pullo. letku sisää ja baanalle.

-3 mites ku noitten ruisku autojen ilmanputsari boksit on jo uutuuttaa melkosen tiiviitä ja se huohotin yleesä menee sinne (FOMOCO)
    niii riittääkö se. tilavuus ois ainakii riittävä ja sieltähä se öljy painelee takasii koneesee päi jos o katollaa. mut saattaaha se sit tipan
    maaha laskee ku taas kääntää oikein päi.

tapoja on varmasti monia mut pientä täydennystä kaivattas tähä kohtaa.



Jürgen

Tästähän oli siellä vanhalla foorumilla topikki jossa se asia ilmaistiin niin että vanhat autot joissa huohotinletku meni suoraan auton alle piti laittaa astia johon ne öljyt menvät. Uudemmat kapistukset joissa on suljettu huohotinjärjestelmä eivät tarvitsisi mitään pönttöä koska ne öljyt jäisivät sinne ilmanputsariin ja imutorviin. Saahan sen laittaa niihin uudempiinkin ja mielestäni se on jopa järkevää tehdä jottei ne kaikki imuputkiin, auton ollessa katollaan valunut öljy, joudu sylintereihin eikä vaurioita esim. ilmamassamittaria. Ei kuitenkaan tarvi olla niin suuri pönttö että moottorin koko öljymäärä siihen mahtuu. Säliöllä voidaan katsoa olevan myös sellainen tarkoitus että voimakkaasti huohottava, öljyä sylkevä moottori ei levitä öljyä pitkin rataa tai esim lähtöviivalla jossa joskus seisotaan pitkähköjä aikoja moottori käynnissä odottamassa radan vapautumista.

Kuljettaja S48 ja V151  kaudella 2023

Jürgen

Tuolla säännöissähän on vain mainittu että "öljyn huohotinputken pitää ohjautua erilliseen astiaan" ilman mitään sen kummempia määreitä.
Kuljettaja S48 ja V151  kaudella 2023

jone y

jos haluaa hyvän huohotinsäiliön miin tee vanhasta vaahtosammutajan pullosta tulee kestävä.noita saa ilmaiseksi. ;D

Corleone

Lainaus käyttäjältä: Jürgen - 27.01.10 - klo:00:35
Tuolla säännöissähän on vain mainittu että "öljyn huohotinputken pitää ohjautua erilliseen astiaan" ilman mitään sen kummempia määreitä.


Eli se limppari pullokin riittää, kun säännöissä niin lukee... ?

Lainaus käyttäjältä: makeisteknikko - 27.01.10 - klo:01:00
niin lukee. vaan neuvottiin tekemää semmone hirvee kauhee iso säiliö.
tai sit ymmäretty vääri.

Uskoo vaan mitä säännöissä lukee, ja tulostaa vaikka ne säännöt katsastukseen mukaan niin pitäs sillon kelvata.


Täs on taas yks sääntöhomma mikä lukee säännöissä yhellä tapaa mut sit pitäs kuitenki mielellään olla sillei niinku luki vanhalla voorumilla tai jossain muualla kuin www.rokkiralli.info/säännöissä. Sit kun joku alottelija alkaa täällä kysellä et miten sen nyt pitäs oikeesti olla ni vanhat jyyrät vastaa että etkö osaa lukea, siellä se lukee siinä ja tuossa topicissa. Enkä nyt tarkota just tätä topiccia enkä Jurgeniä enkä Jone y:tä, vaan yleisemmin on tullu huomattua tuo. Molemmissa lajeissa. Ugh. Huono päivä tänään...  :-\

Team Tapis

Vord Escort S119

Support KTR - Karvaturpa Reisinki