Uusi Lastensairaala 2017

Aloittaja Jukka Oksanen, 30.03.13 - klo:15:08

« edellinen - seuraava »

Jukka Oksanen

Kukko Racing ry haastaa kaikki teamit 100 eurolla mukaan lastensairaalan rakennustalkoisiin. Jokainenhan saa itse päättää summan minkä kykenee sijoittamaan. Tilinumero ja viitteet löytyvät linkin takaa.

http://uusilastensairaala2017.fi/info

Helsingin Meilahteen on päätetty rakentaa uusi lastensairaala, joka korvaa Lastenklinikan ja Lastenlinnan vanhentuneet tilat. Uudessa lastensairaalassa hoidetaan vaikeasti sairaita lapsia ympäri Suomen.
Jospa rakentaisimme yhdessä jotain todella arvokasta.

Lastenklinikan pienille potilaille, henkilökunnalle ja lasten vanhemmille nykyisen sairaalarakennuksen ongelmat näkyvät kouriintuntuvasti. HUS:n joulukuussa 2011 valmistunut selvitys osoittaa, että uuden sairaalan tarve on akuutti. Helsingin Lastenklinikan nykyiset, 1940-luvulta peräisin olevat tilat eivät vastaa enää tämän päivän tarpeita.

Vanha Lastenklinikka on liian pieni, tarkoitukseensa sopimaton ja lisäksi se hajoaa käsiin. Sen pienet potilaat ja heitä koko sydämellään hoitava huipputaitava henkilökunta tarvitsevat uuden sairaalan heti.

Terveisin Jukka Oksanen
                  Kukko Racing ry