Onko muita katsastus mahdollisuuksia, kuin pelkästään kisat ?
Eli suorittaako niitä kukaan muuten ?
Ilmeisestikään ei, kun ei kukaan tiedä ;D
Kyllähän ne kisapaikat ovat se oikea katsastuspaikka, ei kai nitä tarvi muuten katsastaakaan.
Miksi se pitäisi jossain muualla katsastaa?
JUrgeni : syynä voi olla esim. epävarmuus sääntöjen tulkinnan oikeellisuudesta. Tarkat ihmiset vaan jännittää, et jospa se ei menekkään leimasta läpi ja sit ei pääsekkään ajamaan. Silloin olisi mieluisampaa katsastaa auto aiemmin. Näin on joskus aiemmin jopa tehtykkin.
No, aika harvassa ovat ne kerrat olleet joissa ei ensikatsastuksessa ollutta autoa ole radalle päästetty, joten ei kannata turhaa jännittää.
Eiköhän melkein joka kulmalla ole joku kokeneempi harrastaja joka voi tehdä sellaisen katselemuksen jossa niitä säännönmukaisuuksia tarkastellaan.
Turvavarusteiden osalta voi vaikka täällä foorumilla kysyä jos on epävarma jostain ja vaikka ihan kuvan laittaa kysymyksen tueksi.
Nyt muuten pitää taas muistaa laittaa roiskeläpät vetäville pyörille talvikauden jälkeen...
Jos joku hallituksen jäsenistä asuu lähellä niin voit kysyä siltä käviskö se kattoo mut pääsääntöisesti kisapaikalla.
Lainaus käyttäjältä: Junnunkuski - 31.03.12 - klo:16:30
ok. Kiitoksia.
Selvä tulemme Svanten kanssa käymään joku päivä niin saa katsoa auton läpi ;D